Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

Z tej okazji w piątek 10 listopada w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach odbyła się uroczysta akademia. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Podobnie jak w ubiegłych latach cała społeczność szkolna uroczyście odśpiewała hymn narodowy o symbolicznej godzinie 11:11 biorąc tym samym udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

Jolanta Zamora