Erasmus+ Portugalia 2015 - 2017 - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Erasmus+ Portugalia 2015 – 2017

„Zagraniczny staż inspiracją do poznawania europejskiego rynku pracy”
nr projektu 2015-1-PL01-KA102-015151PORTUGALIA 2015-2017

Autorka i koordynatorka projektu Lidia Nowak pozyskała kwotę 86 304 Euro na zorganizowanie staży zawodowych w Portugalii dla trzech 16-osobowych grup uczniów
z technikum żywienia i usług gastronomicznych, hotelarskiego, informatycznego i organizacji reklamy. 

Projekt był realizowany od 01.06.2015 r. do 31.05.2017 r.  Projekt zaspokaja potrzebę umiejętności dostosowania się do wymogów europejskiego rynku pracy, umożliwia doskonalenie zawodowe na europejskim rynku. Wyrabia motywację do nauki i potrzebę uczenia się języków. Uczy poszanowania różnorodności kulturowych i językowych, akceptacji i tolerancji dla innych kultur.  Uczniowie mają okazję konfrontacji posiadanej wiedzy teoretycznej z zakresu swojego profilu zawodowego z praktyką. To jest bezcenna okazja do wymiany doświadczeń zawodowych, która wzmacnia więzi między edukacją, a pracą i rozwija umiejętności komunikowania się w języku angielskim.25 maja 2017 r.  w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach odbyła  się konferencja podsumowująca   kolejny  projekt realizowany przez szkołę w ramach programu Erasmus+. W konferencji wzięła udział Wicedyrektor szkoły – Pani Anna Dzieża, wicedyrektor szkoły – Pani Agnieszka Skorek, zaproszeni goście,  wśród nich m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Pan Andrzej Jastrzębski oraz Dyrektorzy Szkół Gimnazjalnych Powiatu Myszkowskiego wraz z delegacjami uczniów.Podczas konferencji o celach, podejmowanych działaniach i efektach stażu mówiła autorka
i koordynatorka projektu – nauczycielka przedmiotów zawodowych Lidia Nowak, a następnie jego uczestnicy. Uczniowie opowiadali o swoich przeżyciach i korzyściach płynących
z udziału w projekcie staży zagranicznych, przedstawiali zakres podejmowanych przez nich zadań, a także mówili o atrakcyjnych formach spędzania czasu wolnego. Uczniowie zwiedzili Lizbonę, Porto i Bragę. Mieli okazję odpoczywać na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego
w miejscowości Apulia. Uzupełnieniem relacji uczniów była prezentacja multimedialna
z wieloma zdjęciami z działań projektowych. Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez uczniów, można było spróbować typowego deseru portugalskiego – seradura. Konferencja podsumowująca projekt odbyła się w niezwykłej atmosferze, dzięki której choć na chwilę poczuć można było magię, ekspresję i piękno kultury fado oraz przekonać się, jak wspaniale młodzież poradziła sobie z trudnymi i wymagającymi wyzwaniami stażu w Portugalii.Jesteśmy przekonani, że praktyki w firmach krajów unijnych zapewnią naszym uczniom rozwój kompetencji zawodowych, osobistych i językowych, tak ważnych na współczesnym rynku pracy – powiedziała Wicedyrektor Pani Anna Dzieża.

Praktyki zawodowe w Portugalii Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach zawsze stał na stanowisku, że jakość kształcenia zawodowego jest priorytetowa. Wiedza teoretyczna musi być poparta solidnymi, konkretnymi umiejętnościami praktycznymi. Od 2013 roku realizujemy projekty w ramach programu edukacyjnego Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”, obecnie Erasmus+ . Kształcenie i szkolenia zawodowe, dzięki którym młodzież naszej szkoły ma szansę odbywać praktyki zagraniczne. Dzięki programowi Erasmus+ osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe. Tego rodzaju doświadczenie ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.Uczniowie naszej szkoły właśnie odbyli dwutygodniową praktykę zawodową w Portugalii.  Przebywali w miejscowości Barcelos od 3 do 14 kwietnia. Byli to uczniowie klas drugich i trzecich w zawodach: technik organizacji reklamy, informatyk, gastronomik i hotelarz.


Kolejna grupa uczniów uczących się w zawodach: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych odbyła dwutygodniową praktykę w Barcelos – pięknym mieście na północy Portugalii. Ich pobyt (zakwaterowanie, wyżywienie, przelot, realizacja programu kulturowego) był finansowany z Programu Erasmus+. Program praktyk odbył się w ramach zatwierdzonego do realizacji wniosku „Zagraniczny staż inspiracją do poznawania europejskiego rynku pracy”, który jest realizowany w Zespole Szkół od 1 czerwca 2015 roku. Pierwszy wyjazd uczniów z tego projektu odbył się w maju 2016 roku. Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w restauracjach: Restorante Casa dos Arcos, Muralha, Faty Ferros, La Fiamma, Nariz de Pato. Poznali nowe przepisy, smaki, przyprawy oraz porównali sposób obsługi konsumenta w Polsce i w Portugalii. Uczniowie przygotowali potrawy często im wcześniej nieznane pod okiem doświadczonych kucharzy, np. seradura – wspaniały deser czy feijoada – gulasz z fasoli, chleba, czasami ryżu, potrawy z dorsza bacalhau czy z ośmiorniczek.

Komentarze uczestników stażu:

Małgosia – „Początki jak zawsze: najtrudniejsze problemy z językiem angielskim i portugalskim, nowe otoczenie, stres. Już po 3 dniach chciałam wrócić, sądziłam, że nie dam sobie rady. Jednak wszystko zaczęło się zmieniać z dnia na dzień, mówienie językiem obcym stało się już automatyczne. Poznałam ludzi z wielu stron świata, każdy mówił z innym akcentem i inaczej wyglądał. W pracy ludzie byli bardzo pomocni, ale też wymagający. No i każdy miał uśmiech na twarzy, który nic nie kosztuje, a poprawia nastrój na cały dzień 🙂 Na początku chciałam wrócić, a teraz tęsknię. Bye Portugalio.”

Patrycja – „Na początku pobytu w Barcelos bałam się jak będzie w pracy i jak sobie poradzę. Jednak po dwóch tygodniach tu spędzonych uważam pobyt za bardzo dobre doświadczenie oraz wspaniałe przeżycie. Poznałam bardzo miłych i ciekawych ludzi z różnych krajów podczas odbywania praktyki w restauracji. Nauczyłam się sporządzać typowe portugalskie potrawy, np. pasteis de nata – małe ciastka z kremem, które jada się posypane cukrem pudrem i cynamonem.”

Wiola – „Zdecydowałam się na udział w projekcie, ponieważ była to ogromna szansa na zdobycie nowego doświadczenia, poznania nowych ludzi oraz pobytu w tak pięknym kraju, jakim jest Portugalia. Na początku nie byłam przekonana do udziału w projekcie, namawiali mnie znajomi, rodzice, dziadkowie. Nie byłam pewna swoich umiejętności, ale się udało, z czego jestem bardzo dumna.”

Piotrek – „Restauracje portugalskie różnią się od polskich nie tylko przepisami, urozmaiconymi składnikami i kolorystyką dań, ale także klimatem w restauracji i atmosferą.
Technicy hotelarstwa Podczas pracy sporządzali potwierdzenia rezerwacji, odpowiadali na maile, poznali organizację pracy w portugalskim hotelu. Ponadto porównali polską procedurę check in oraz check out z portugalską.

Ania – „Pierwszy dzień w pracy był straszny, ale z biegiem czasu to minęło i czułam się tam jak w domu. Najtrudniej było mi dogadać się z załogą, gdyż nie było obok mnie ani jednego Polaka. Po kilku dniach nie miałam już tak dużego problemu i nawet z klientami w restauracji potrafiłam porozmawiać. Podsumowując cały ten wyjazd jestem bardzo zadowolona, bo pozwoliło mi to zintegrować się z ludźmi z różnych kultur i narodowości, poznałam „od kuchni” funkcjonowanie restauracji i baru oraz całego hotelu, podszkoliłam swój angielski (co moim zdaniem jest największym plusem tych praktyk), zwiedziłam dużo ciekawych miejsc w Portugalii.”

Paulina – „Pracowałam na recepcji oraz w dziale służby pięter. Czasami miałam okazję pracować z dyrektorem obiektu, który udzielał mi istotnych informacji związanych z czynnościami do wykonania. Mam szczęście, gdyż cała ekipa posługuje się językiem angielskim. Nauczyłam się przygotowywania bufetu kawowego, sprawdzania rachunków, skanowania dokumentów i przesyłania ich do księgowości. . Poznałam parę nowych przepisów, np. ośmiornice z musem z selera i deser seradura. Są to potrawy zdecydowanie rzadko spotykane w Polsce. W Portugalii więcej spożywa się ryb, w Polsce więcej mięsa. Portugalczycy jedzą obfite kolacje, a śniadania mają skromniejsze. W Polsce jest odwrotnie.

W ramach programu kulturowego uczniowie byli na dwóch całodniowych wycieczkach: w Bradze i Porto. Ponadto zobaczyli Bom Jesus, Guimarães oraz byli nad Oceanem Atlantyckim.

Koordynator projektu: Lidia Nowak