MATURZYŚCI Z „KOŚCIUSZKI” NA JASNEJ GÓRZE - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

MATURZYŚCI Z „KOŚCIUSZKI” NA JASNEJ GÓRZE

W dniu 11 marca b.r. delegacja młodzieży klas maturalnych wraz z katechetą – Arturem Skinderem, reprezentowała naszą szkołę podczas Pielgrzymki Maturzystów Archidiecezji Częstochowskiej na Jasną Górę. O godzinie 11.00, w Bazylice Jasnogórskiej Ksiądz Biskup – Andrzej Przybylski, odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji wszystkich uczniów ostatnich klas szkół średnich Kościoła częstochowskiego. Podczas Eucharystii wygłosił on naukę, nawiązującą do ewangelicznej przypowieści „O synu marnotrawnym”. Zwrócił uwagę na problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie we współczesnym świecie, a także na obecne w nim pokusy atakujące Młodych. Receptą na ich odparcie jest trwanie w wierze, przy Panu Bogu i w Kościele. Zaznaczył również, że miłość Boga do człowieka przejawia się w poszanowaniu ludzkiej wolności, której trzeba nadać jednak właściwy kierunek. We właściwym kierunkowaniu wolnych decyzji i wyborów można liczyć na pomoc kochającego Boga. Udziela On hojnie swoich łask także przez wstawiennictwo Matki Chrystusa, do której Młodzi przybyli. Ważniejszym aktem całego spotkania było uroczyste zawierzenie Maturzystów Archidiecezji Częstochowskiej Chrystusowi i Jego Matce. Na zakończenie uroczystości, Ksiądz Biskup odniósł się do Osoby Św. Jana Pawła II poddanego medialnej krytyce. W spontanicznej procesji, wraz z Maturzystami i ich opiekunami udał się pod pomnik Papieża-Polaka na wałach jasnogórskich. Tam właśnie została odśpiewana ulubiona pieśń Ojca Świętego – „Barka”. Na znak miłości i szacunku do Jana Pawła II, Ksiądz Biskup złożył w imieniu wszystkich kwiaty, które otrzymał wcześniej od Maturzystów za swoją posługę.

W pielgrzymce towarzyszyli Młodym ich nauczyciele, katecheci, kapłani, władze szkolne oraz rodzice.

Milena Morawiec