Wycieczka szkolna w ramach projektu "Poznaj Polskę" - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Wycieczka szkolna w ramach projektu „Poznaj Polskę”

W dniach 25-27 maja 2022 r. uczniowie klasy I abp i II abp Zespołu Szkół im.Tadeusza Kościuszki w Żarkach wraz z opiekunami Alicją Misiak, Dagmarą Jaskólską i Katarzyną Gołuchowską uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki ,, Poznaj Polskę”. Dzięki funduszom uczniowie mieli okazję poszerzyć zakres wiedzy o swoim rodzinnym kraju. Pierwszy dzień zabrał nas do Sandomierza, gdzie zwiedzając miasto, ukazana została jego historia. Niesamowitym przeżyciem było zwiedzanie podziemnej, drogi która prowadziła pod głównymi uliczkami miasta. Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Pałacu Czartoryskich w Puławach. To piękna posiadłość, ukazująca życie i działalność rodu Czartoryskich. Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie muzeum Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. Wprawiło ono w zachwyt naszych opiekunów. Ukazało miejsce pracy wybitnej pisarki, mogliśmy poczuc zapach papieru ,drewna i tuszu. Muzeum stało się nam bliskie i nie będzie mylne stwierdzenie, iż pozwoliło poczuć się jak w domu. Wieczorem byliśmy świadkami barwnego pokazu fontann w Lublinie. Ostatniego dnia pełni zadumy wkroczyliśmy na teren byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Poznaliśmy skutki wojny oraz historie niesamowitych ludzi,którzy przeżyli piekło na ziemi. To miejsce zmusiło nas do wielu refleksji i przemyśleń, ukazało nam ludzi którzy zakończyli tam swoje życie. Ostatnim miejscem jakie zwiedzaliśmy było Stare Miasto w Lublinie, naszym oczom ukazywały się przepiękne kamieniczki i liczne kościoły. Warto było wyruszyć w podróż po naszym pięknym kraju.

Milena Morawiec