Szlakiem Kultury Żydowskiej 17. 09.2020 - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Szlakiem Kultury Żydowskiej 17. 09.2020

17. 09.2020 r. uczniowie klasy I ABP uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym Szlakiem Kultury Żydowskiej, na który składa się 6 przystanków począwszy od ulicy Częstochowskie a skończywszy na miejscu dawnego getta przy Starym Rynku. Jednym z przystanków był Kirkut – cmentarz żydowski najwiekszy na Jurze krakowsko – częstochowskiej. Dla upamietnienia 81 rocznicy napaści Sowietów na Polskę ta sama grupa młodzieży zapaliła znicze w miejscu, gdzie we wrześniu 1939 r. Z rozkazu Szuberta – komendanta żandarmerii, zostało rozstrzelanych ponad 100 mieszkańców Żarek i okolic. Obecnie w miejscu kaźni znajduje się obelisk i tablica upamiętniająca bestialstwo najeźdźcy. Zarówno przejście Szlakiem Kultury Żydowskiej jak i obecność w miejscu tragedii Żarczan zrobiło na uczestnikach wycieczki wielkie wrażenie.

M89.EU Marcin Rał

Informatyk, programista, administrator systemów informatycznych, nauczyciel przedmiotów informatycznych fb.me/marak89 m89.eu