Opracowano w oparciu o wytyczne CKE, MEN, GIS dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów.
I. Postanowienia ogólne.
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych.
- Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
- Rodzic/prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
- Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:
- zdający,
- osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, egzaminatorzy,
- inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.
- uczniowie innych klas oraz nauczyciele, jeżeli nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzenia zajęć w dniu przeprowadzania egzaminu – dotyczy egzaminów przeprowadzanych po 17.01.2021r.
- pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd., ogłoszonych w komunikacie CKE. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
- Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą i postawić ją przy nodze stolika ( butelka o pojemności 0,5 l , oryginalnie zamknięta).
- Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
- Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły w wyznaczonym miejscu na rozpoczęcie kolejnego egzaminu.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zapewnia kilku rezerwowych członkówzespołów nadzorujących, którzy będą mogli, nawet w dniu egzaminu, zastąpić osoby, które z uzasadnionych powodów, w tym ze względu na chorobę, nie będą mogły przyjść do pracy w dniu egzaminu.
II. Ogólne zasady dotyczące ochrony osobistej podczas przeprowadzania egzaminów
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które, ze względów zdrowotnych, nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką).
- Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły.
- Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
- Szczegółowe rozwiązania techniczne związane z organizacją egzaminu dla zdających, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa:
- zdający ma obowiązek poinformować dyrektora szkoły o przeciwwskazaniach zdrowotnych do zakrywania ust i nosa w odpowiednim terminie określonym w odrębnych przepisach,
- dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje informację o konieczności organizacji egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej;
- zdający zachowuje dystans 2 metrów od innych zdających i członów zespołu nadzorującego.
- Członkowie zespołu nadzorującego oraz inne osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa za pomocą maseczki, powinni używać przyłbicy.
III. Zasady dotyczące bezpieczeństwa w budynku i salach egzaminacyjnych.
- Przy wejściach do budynku w widocznych miejscach umieszczono informacje:
- dotyczącą objawów COVID-19 oraz sposobów zapobiegania zakażeniu SARS-CoV-2,
- zawierającą nazwę, adres oraz numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej,
- zawierającą adres oraz numer telefonu najbliższego oddziału zakaźnego,
- zawierającą numery telefonów do służb medycznych,
- zawierającą numer infolinii NFZ w sprawie koronawirusa (800 190 590).
- Przy wejściu do szkoły umieszczono środek do dezynfekcji oraz instrukcję dezynfekcji rąk oraz informację o obligatoryjnej dezynfekcji rąk.
- W dniach w których jest przeprowadzany egzamin, uczniowie do szkoły będą wpuszczani wejściem głównym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
- Po wejściu do szkoły uczniowie będą poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi.
- Płyn do dezynfekcji jest również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej. Obok płynu znajduje się informacja na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Egzamin zawodowy będzie przeprowadzony w wyznaczonych salach egzaminacyjnych przy zachowaniu 1,5 m odstępu pomiędzy zdającymi, lub zastosowaniu przegród między poszczególnymi stanowiskami.
- Miejsca dla członków zespołu nadzorującego będą przygotowane z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu nadzorującego.
- Zdający będą mieli możliwość pozostawienia swoich rzeczy osobistych w wyznaczonych do tego celu miejscach.
- Zdający mają możliwość skorzystania z wyznaczonej toalety, która będzie na bieżąco dezynfekowana – min. 1 x na godzinę podczas egzaminu lub częściej w razie potrzeby. Przy punktach wodnych umieszczono instrukcję higienicznego mycia oraz dezynfekcji rąk.
- Sale egzaminacyjne są dezynfekowane przed i po zakończeniu egzaminu.
- Po każdym egzaminie w szkole będzie przeprowadzona dezynfekcja, ze szczególnym uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich.
- Osoba, u której stwierdzono objawy chorobowe, będzie odizolowana w odrębnym pomieszczeniu wyposażonym w środki ochrony indywidualnej, m.in. maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowe, oraz środki dezynfekujące, a także numery telefonów służb medycznych.
- W razie potrzeby w szkole będzie wyznaczone i przygotowane miejsce (wyposażone w płyn dezynfekujący), w którym przy zachowaniu odpowiednich odstępów będzie można w przerwie między egzaminami zjeść przyniesione przez siebie produkty.
IV. Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu.
- Paczkę z arkuszami podczas odbioru od kuriera należy zdezynfekować; przewodniczący zespołu egzaminacyjnego ma założone rękawiczki podczas odbioru paczki.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przeszkoli członków zespołów nadzorujących z zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas egzaminu zawodowego, m.in. informuje o osobach zdających, które mają zdiagnozowaną alergię i mogą wykazywać podczas egzaminu objawy kaszlu, kataru, łzawienia oczu.
- Członkowie zespołu nadzorującego w rękawiczkach odbierają arkusze od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Arkusze są rozdawane zdającym również przez osoby, które mają założone rękawiczki, oraz mają zakryte usta i nos.
- Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
- zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi
- o obowiązku zakrywania ust i nosa – w czasie trwania całego egzaminu
- niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
- konieczności zachowania odpowiedniego 1,5 m dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
- Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
- Zdający zostali zobowiązani, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
- Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu.
- Sala egzaminacyjna jest wietrzona przed rozpoczęciem egzaminu oraz co godzinę w trakcie egzaminu, a także po egzaminie. Drzwi do budynku i do sal powinny być otwarte lub należy stosować bieżącą dezynfekcję klamek/uchwytów drzwi.
V. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u członka zespołu egzaminacyjnego, zdającego lub pracownika szkoły.
- Jeżeli zdający lub członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu – IZOLATORIUM, wyposażonej w środki ochrony indywidualnej oraz środki do dezynfekcji rąk.
- W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania członka zespołu nadzorującego przejawiającego objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie powiadamia o tym fakcie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, z którym ustala sposób postępowania. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powinien –tak szybko, jak jest to możliwe –zapewnić zastępstwo za członka zespołu, który nie może brać udziału w przeprowadzaniu danego egzaminu. Jeżeli nie będzie to możliwe, dyrektor OKE może wydać zgodę na zakończenie przeprowadzania egzaminu w niepełnym składzie zespołu nadzorującego, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa zdających oraz zapewniony jest odpowiedni nadzór nad pracą zdających. Informację o wystąpieniu opisanej sytuacji odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu w danej sali oraz w protokole zbiorczym.
- W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby zaangażowanej w przeprowadzanie egzaminu przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystępowali do danego egzaminu w danej sali egzaminacyjnej, jeżeli z jego oceny sytuacji będzie wynikało, że takie rozwiązanie jest niezbędne.
- W przypadku zdających niepełnoletnich, PZE niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zdającego – także pogotowie ratunkowe. W przypadku zdających pełnoletnich– PZE w razie pogarszania się stanu zdrowia zdającego informuje pogotowie ratunkowe.
- W przypadku, gdy stan zdrowia osoby izolowanej, podejrzanej o zakażenie korona wirusem, nie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, potencjalnie zakażony powinien udać się do domu transportem indywidualnym, pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.
- Pracownicy szkoły oraz członkowie zespołów nadzorujących niebędący pracownikami szkoły w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów nie mogą przychodzić do pracy. W takim przypadku należy pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem POZ, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 albo 112 .
- Należy także niezwłocznie poinformować dyrektora szkoły o nieobecności w pracy celem zapewnienia zastępstwa i przeprowadzenia egzaminu.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2, zostanie on odsunięty od pracy oraz poinformowany o konieczności skontaktowania się z lekarzem POZ.
- Obszar, w którym poruszała się osoba zakażona należy poddać gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.
- Zaleca się wszystkim osobom biorącym udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz zdającym śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego (www.gis.gov.pl) oraz Ministra Zdrowia (www.gov.pl/web/koronawirus), a także obowiązujących przepisów prawa.
VI. Postanowienia końcowe.
- Procedura zostaje wprowadzona zarządzeniem dyrektora szkoły.
- Obowiązek zapoznania się z procedurą dotyczy wszystkich pracowników szkoły, zdających oraz innych osób bezpośrednio zaangażowanych w przeprowadzenie egzaminów.
- Procedura jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej szkoły.