Eliza Orzeszkowa „zagościła” w szkołach. - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Eliza Orzeszkowa „zagościła” w szkołach.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest w naszym kraju od 12 lat.

Utworem otwierającym cykl spotkań z polską książką był w 2012 roku “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Nikt nie przypuszczał, że inicjatywa Prezydencka przetrwa tyle lat i tak bardzo przypadnie do gustu Polakom.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Z okazji tegorocznej edycji Narodowego Czytania otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć. Pamiątkowe stemple otrzymali wszyscy uczestnicy – słuchacze .

Uczniowie Zespołu Szkół im.Tadeusza Kościuszki w Żarkach, zorganizowali podwójne “spotkanie” z autorką – 8 września uczestniczyli w spotkaniu z bohaterami „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej (w wirtualnej przestrzeni ) organizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie , natomiast 11 września 2023 roku grupa uczniów pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Alicji Misiak gościła w 3 szkołach w Szkole Podstawowej w Żarkach , w Szkole Podstawowej w Niegowie oraz w Szkole Podstawowej w Ludwinowie, której należą się szczególne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia .

Uczennice klasy III ABP – Wiktoria Wystrychowska, Natalia Sikora, Zuzanna Drążkiewicz i Oliwia Treter przygotowały prezentację multimedialną związaną z powstaniem styczniowym – motywem zawartym w powieści.

Uczniowie słuchający prezentacji swoich starszych kolegów nagrodzili ich gromkimi brawami.

Ogólny aplauz dowiódł, że coroczna akcja Narodowego Czytania jest uzasadniona i potrzebna.

Wiemy już dziś, iż kolejnym „czytanym” utworem będzie „Kordian ” Juliusza Słowackiego.  

Z pewnością i w przyszłym roku podejmiemy się przygotowania tego ważnego wydarzenia.

Jolanta Zamora