Adam Mickiewicz gościnnie w szkołach podstawowych - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

Adam Mickiewicz gościnnie w szkołach podstawowych

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest w naszym kraju od 11 lat.

Utworem otwierającym cykl spotkań z polską książką był w 2012 roku “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Nikt nie przypuszczał, że inicjatywa Prezydencka przetrwa tyle lat i tak bardzo przypadnie do gustu Polakom.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą są „Ballady i romanse” – tomik poezji Adama Mickiewicza , który zapoczątkował epokę Romantyzmu w literaturze polskiej.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach, zorganizowali “spotkanie”z wieszczem narodowym Adamem Mickiewiczem 6 września 2022 roku.

Klasa III ABP zaprezentowała przygotowaną prezentację multimedialną związaną z życiem i twórczością poety, następnie wybrani uczniowie wyrecytowali wiersz programowy epoki pt. ”Romantyczność”.

Najbardziej znaną balladę „Świtezianka” zaprezentowano na tle przygotowanych slajdów , co wzbudziło zrozumiałe zainteresowanie słuchaczy.

Grupa uczniów pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego Alicji Misiak gościło w pięciu klasach w Szkole Podstawowej w Żarkach i w Szkole Podstawowej w Niegowie.

Uczniowie słuchający prezentacji swoich starszych kolegów nagrodzili ich gromkimi brawami .

Ogólny aplauz sprawił, że coroczna akcja Narodowego Czytania jest uzasadniona i potrzebna.

Wiemy już dziś, iż kolejnym „czytanym” utworem będą fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Już dziś są chętni do przygotowania czekającej za rok imprezy.