500 lat Parafii i kościoła w Żarkach - Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach

500 lat Parafii i kościoła w Żarkach

500 lat – to dużo czasu. Taki Jubileusz obchodziła właśnie w ostatnim tygodniu października Parafia i kościół w Żarkach. W ramach misji jubileuszowych, w sobotę 29 października, uczennice: Julia Kasznia z kl. 4 THI oraz Katarzyna Szewczyk z 2 ABP reprezentowały naszą szkołę podczas „Festynu parafialnego” prowadzonego tuż obok żareckiej świątyni. Przedstawiły one po 2 piosenki o tematyce religijnej do akompaniamentu przez siebie przygotowanego. Po swoich prezentacjach solowych zaśpiewały wspólnie, wraz z Panią Dyrektor – Danutą Służałek-Jaworską jeszcze 2 inne piosenki o podobnej tematyce. Nad przebiegiem całego występu czuwał opiekun i akompaniator – Artur Skinder.

Podczas „Festynu” wręczone zostały również nagrody za udział w konkursie plastycznym o kościele i Parafii w Żarkach. Z naszej szkoły były to: Kalina Podsiadlik z 3 ABP oraz Julia Szczepańczyk z 4 TGR (obydwie dziewczyny zajęły wspólnie 1. miejsce w swojej kategorii wiekowej), a także Lena Sumorowska i Maja Olewińska z kl. 2 RGH. Reprodukcje najlepszych prac plastycznych zostały zamieszczone w jubileuszowym albumie parafialnym.

Dzień po „Festynie” – tj. w niedzielę o godz. 12.00, w żareckiej świątyni, Ks. Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski przewodniczył uroczystej Sumie Odpustowej, po której odbyła się procesja wokół kościoła. Podczas tych Uroczystości, społeczność naszej szkoły reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Bartosz Chejduk (chorąży z kl. 2 TI), Nadia Siuda (z 2 RGH) i Natalia Pluta (z 1A). W wydarzeniach tych brała udział również Pani Dyrektor – Danuta Służałek-Jaworska, a nad ceremoniałem Pocztu opiekę sprawował katecheta – Artur Skinder. Warto zwrócić uwagę, że na Jubileusz ten zaproszony został Prezydent RP – P. Andrzej Duda. Nie mogąc przybyć do Żarek osobiście, to jednak przez swojego delegata podarował on żareckiemu kościołowi obraz Św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.